Jak donoszą agencje, chińska gospodarka wróciła na ścieżkę wzrostu. Z oficjalnych danych wynika, że PKB Chin wzrosło w III kwartale br. o 4,9 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, sygnalizując dalsze ożywienie konsumpcji po przestoju spowodowanym pandemią Covid-19. Wzrost był jednak nieco niższy od prognoz analityków.
Jak czytamy, gospodarka Chin pozostaje na kursie ożywienia, napędzana odbiciem eksportu. Wydatki konsumenckie również zmierzają w dobrym kierunku, ale nie możemy powiedzieć, że całkowicie zrzuciły z siebie ciężar wywołany przez koronawirusa – ocenił cytowany przez PAP główny ekonomista instytutu badawczego Dai-ichi w Tokio, Yoshikiyo Shimamine. Dodał, że istnieje ryzyko, iż powrót lockdownów w Europie i kolejna fala zakażeń w Stanach Zjednoczonych zaszkodzą konsumpcji i doprowadzą do utraty większej liczby miejsc pracy, co byłoby niekorzystne dla gospodarki Chin.
Z powodu koronawirusa w pierwszym kwartalne 2020 roku chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc., co było pierwszym spadkiem PKB od 1992 roku, gdy zaczęto gromadzić kwartalne dane. W drugim kwartale, po zniesieniu w kraju większości restrykcji, odnotowano wzrost o 3,2 proc. Łącznie przez pierwszych dziewięć miesięcy 2020 roku PKB Chin wzrosło o 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej – poinformowało chińskie państwowe biuro statystyczne (NBS).
Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się w trzecim kwartale wzrostu o średnio 5,2 proc. Mimo rozczarowania z powodu nieco niższego wyniku eksperci zwracają uwagę na wzrost konsumpcji i dobre wyniki produkcji przemysłowej. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się we wrześniu o 3,3 proc., licząc rok do roku, po wzroście o 0,5 proc. odnotowanym miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa podniosła się natomiast o 6,9 proc. po wzroście o 5,6 proc. w sierpniu – wynika z danych NBS.
Ponowny wzrost gospodarczy przełożył się na ożywienie handlu zagranicznego. Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Wartość eksportu z Chin była we wrześniu o 9,9 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku – poinformował urząd celny. Agencja Reutera zaznacza, że wzrost był zbliżony do prognoz analityków i nieco wyższy od sierpniowego, gdy wyniósł 9,5 proc. Znacznie wyższy od oczekiwań był natomiast wzrost wartości importu, która była we wrześniu o 13,2 proc. większa niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się wzrostu o zaledwie 0,3 proc. po spadku o 2,1 proc., jaki odnotowano w sierpniu. Kurs chińskiego juana względem amerykańskiego dolara wzrósł w ubiegły piątek do najwyższego poziomu od 17 miesięcy – podkreśla Reuters.
Dobre wyniki z września sugerują ożywienie chińskiego eksportu po spadku zamówień zagranicznych, wynikającym z pandemii Covid-19. Gospodarki świata wznawiają działalność, a chińskie firmy walczą o większy udział w rynku, podczas gdy ich zagraniczni rywale wciąż borykają się ze spadkiem mocy produkcyjnych. PAP przytoczył słowa ekonomisty z Capital Economics, Julian Evans-Pritchard, który powiedział, że pełny obraz jest taki, że dostawy za granicę wciąż są mocne, a spadek zapotrzebowania na towary związane z Covid-19, takie jak maseczki, jest w większości równoważony przez ożywienie szerszego popytu na wyprodukowane w Chinach dobra konsumpcyjne.
W Chinach odnotowano również wzrost aktywności przemysłu, wiązany ze stopniowym wznawianiem handlu międzynarodowego. Analitycy ostrzegają jednak, że eksport może wkrótce przestać rosnąć, gdy popyt na chiński sprzęt ochronny się zmniejszy.
We wrześniu Chiny kupowały z zagranicy więcej soi, zbóż, półprzewodników, miedzi i produktów stalowych – wynika z danych urzędu celnego. Eksperci spodziewają się dalszych wzrostów importu w związku z rosnącym popytem wewnętrznym.